- This topic has 0 replies, 1 voice, and was last updated 6 years, 7 months ago by .
- You must be logged in to reply to this topic.
Navijači reprezentacije Crne Gore
Home › Forums › Istorija › Komiti – Zelenaški pokret › Ali on nije htio da umre…
Znameniti crnogorski zelenaš Todor Dulović. Rođen je 1895. godine u selu Trnovica (Gornja Morača), a živio je u Slijepač Mostu (Bijelo Polje). Okupatorska vlast ga je ubila u 28. godini života. O tome koliko je bio privržen Crnoj Gori govori i činjenica da se do smrti hrabro borio za njenu slobodu, iako su mu zbog komitovanja okupatori ubili dva brata i silovali šesnaestogodišnju sestru. Todor nije bio samo simbol junačke borbe za uzvišene ideale, već i čovjek poštovan zbog svoje ljudskosti i dostojanstva. Milovan Đilas u svojoj knjizi svjedoči o tome kako je Dulović bio među najomiljenijim ličnostima svoga kraja, upravo zbog vrlina kakve su poštenje, čast i dobroćudnost. U andrijevačkom okrugu se sukobio sa žandarmerijom, đe je i poginuo. Bio je hrabar, dosljedan, neustrašiv, dostojanstven borac Za Pravo, Čast i Slobodu Crne Gore!
Đilas navodi: “Todor se odlikovao od svih drugih komita ne toliko hrabrošću, iako je i hrabrosti imao na pretek, koliko razboritošću, a iznad svega čojstvom. On je znao danima da gladuje, a da nikome ne uzme ni koru suva hljeba, ako mu je ko dobrom voljom ne da.” “Imao je svoju glavu, odvažniju i mudriju nego drugi, a uz to je bio pošteniji od sviju. Zbog toga je i bio primljen za vođu družine i priznat među najuglednije odmetnike u Crnoj Gori.” “Izrešetan mecima, Todor je još bio živ, iako nije bio pri sebi. Počeli su da pucaju u njega i da ga bodu bajonetima. Ali on – pričali su – nije htio da umre. Svega su ga iskasapili – nije imalo od njega što u zemlju da se baci.”
Ujedinjeni rastemo. Podijeljeni zadržavamo status kvo.
Naša strast ne jenjava sa zviždukom za kraj meča. Naprotiv… Djelovanje mimo tribina još je zanimljivije. Nijesmo podlegli trendu - ne zanima nas huliganstvo, šovinizam i slični stereotipi koji se vezuju za navijačke grupacije, iako nam petlje ne fali; pripadnost Crnoj Gori pokazujemo tako što "hodočastimo" na utakmice reprezentacija, a između njih njegujemo najfiniji patriotizam, posjećujući markantna mjesta naše istorije i posvećeno šireći svoja znanja o crnogorstvu.
NAVIJAČKA GRUPA "DUKLJANI" poziva sve patriote da nam se jave. Naša ideja je da pomognemo ostalim navijačkim grupama i probudimo usnulu navijačku publiku na mečevima reprezentacije.
Očekujemo od svih članova navijačke grupe „DUKLJANI” da će uvijek i uvijek poštovati onaj dio o sportskom navijanju, o fer-pleju, i da će doprinositi podizanju pozitivne atmosfere kada igra naša reprezentacija.